• Brakes for winners !

How to choose good quality brake discs?

3

Date:03 Feb, 2016

How to choose good quality brake discs?

How to choose good quality brake discs?

Zastanawiasz się jak wybrać dobre tarcze hamulcowe? Tarcze hamulcowe to grupa części samochodowych wśród której wyróżnić można największą ilość wszelakich marek. Prócz znanych firm na rynku znajdują się również mniej popularne marki. Z jakością tarcz hamulcowych obydwu grup bywa naprawdę różnie. Jakość produktu w przypadku tarcz hamulcowych nabiera szczególnego znaczenia ze względu na bezpieczeństwo swoich użytkowników. Każdy z nas zatem powinien umieć ocenić, choćby w najbardziej podstawowym zakresie, standard tarcz, które ma zamontować. Poniżej znajdziesz krótka ściągawkę na podstawie której każdy z nas będzie w stanie określić jakość zakupionych tarcz hamulcowych.

Sprawdź jakość odlewu.

Po wyjęciu tarczy hamulcowej z pudełka warto sprawdzić jakość jej odlewu. Gołym okiem widać mankamenty słabego odlewu, którego obróbka ujawnia wszelkiego rodzaju dziurki czy pory. W przypadku tarcz wentylowanych warto również sprawdzić szerokość szczeliny między płytkami w której znajdują się żeberka. Bardzo często na rynku znaleźć można tarcze o szczelinie dwa razy szerszej od płytki – jest to niedopuszczalne.

Jakość wykonanej obróbki mechanicznej.

Osobom, które nigdy nie miały do czynienia z tokarką ocena jakości szlifu może przysporzyć wiele kłopotu. Nie mniej jednak sprawne oko mechanika z pewnością dostrzeże chropowatą powierzchnie od toczenia tarczy tępym nożem, posuw był za duży, promienie zostały zerwane a zamiast faz są zadziory.

Dokładność wymiarowa tarczy hamulcowej.

To najważniejsze rzecz w tarczy hamulcowej. W oparciu o nasze wieloletnie doświadczenie ustaliliśmy trzy podstawowe kroki sprawdzania tarcz hamulcowych pod względem ich poprawnego wykonania.

Krok 1: Sprawdzenie odchyłki grubości tarczy hamulcowej.

Mierzymy grubość części roboczej tarczy hamulcowej w 8 miejscach, rozłożonych w miarę równomiernie na całym obwodzie i znajdujących się w odległości około 10 mm od krawędzi tarczy. Zapisujemy wszystkie wymiary i od największej wartości odejmujemy najmniejszą. Tym sposobem obliczamy odchyłową grubości, której wartość nie może być większa niż 0,1mm. Jeżeli wartość jest większa, należy się spodziewać wibracji podczas hamowania.

Krok 2: Bicie czołowe powierzchni trącej.

Sprawdzenie bicia tarczy polega na skontrolowaniu przemieszczającej się obracanej powierzchni trącej w kierunku równoległym do osi obrotu. Tak jak poprzednio pomiaru dokonuje się w odległości 10 mm od krawędzi tarczy. Podczas obrotu tarczy hamulcowej należy nieustannie obserwować czujnik zegarowy zapisując jego największe i najmniejsze wskazania. Odejmując jedno od drugiego otrzymamy wskaźnik bicia tarczy, który nie powinien przekraczać 0,08 – 0,1 mm. Nadmierny wskaźnik bicia tarczy hamulcowej zmniejsza płynność hamowania. Doświadczymy również pojawiających się wibracji, podobnych do tych, które powstają przy odchyłce grubości.

Krok 3: Równoległość obu powierzchni roboczych tarczy hamulcowej.

Maksymalna nierównoległość powierzchni trących tarczy hamulcowej nie powinna przekraczać 0,02 mm. W przypadku jej przekroczenia, tak jak w biciu czołowym zmniejsza się płynność hamowania, a dodatkowo jeszcze równomierność zużycia klocków hamulcowych. W efekcie czego doświadczymy nadmiernego zużycia klocków hamulcowych i zmuszeni jesteśmy do częstszej ich wymiany.

Mamy nadzieję że wiesz już jak wybrać dobre tarcze hamulcowe. Połączenie najwyższej jakości z odpowiednim kilkuset kilometrowym dotarciem gwarantuje długie, niezawodne działanie układu hamulcowego.

MARTEC | Authorised distributor of SIEGER brake discs and pads.